‘गुम्बा बिहार पुननिर्माणको ६ बुँदे सहमति कार्यान्वयनमा पुनर्निर्माण प्राधिकरण पछि हट्यो’

२७ पुष २०७५, शुक्रबार १६:०८
Gumba Bihar Mahasangh-Murchunga TV

काठमाडौं, पुस २७ । नेपाल गुम्बा विहार महासंघले भुकम्पले क्षतिग्रस्त गुम्बा विहार पुनर्निर्माणका लागि पुनर्निर्माण प्राधिकरणले गरेको पछिल्लो निर्णय त्रुटिपूर्ण र हचुवाको भरमा आएको ठोकुवा गरेको छ । यस अघि महासंघ र सम्वन्धित निकायकाबिच भएको ६ बुँदे सहमति विपरित प्राधिकरणको निर्णय आएको र सो निर्णय गैरजिम्बेवारपूर्ण भएको ठहर गर्दै महासंघले उक्त निर्णय अमान्य भएको बताएको छ ।

गत शनिबार महासंघको केन्द्रीय कार्यसमतिले गरेको निर्णय अनुसार ‘२०७४ भदौ २५ मा भएको ६ बुँदे सम्झौताको मर्म र भावना विपरित राष्ट्रिय पुनर्निर्माण प्राधिकरणले १०० वर्ष भन्दा कम अवधिका र २ हजार वर्ग मिटर भन्दा कम क्षेत्रफल भएका गुम्बाको हकमा ५० प्रतिशत रकम स्थानीय तह र गुम्बा विहार उपभोक्ता समितिले जुटाउने व्यवस्था मिलाउने भन्ने विषय प्रति महासंघले गम्भिर आपत्ति जनाएको हो ।

यसै गरी बैठकले पुर्ननिर्माण प्राधिकरणको पछिल्लो निर्णय प्रति गम्भिर ध्यानाकर्षण भएको भन्दै यस सम्वन्धमा स्थानीय सरकराहरुको धारणा बुझ्न महासंघकै केन्द्रीय प्रतिनिधिहरु रहनेगरी धारणा संकलनका लागि जिम्मेवारी समेत तोकेको छ । यसका लागि ओखलढुंगार सोलुखुम्बुका लागि ङिमा रिन्जी शेर्पा, संखुवासभा–सिन्धुपाल्चोकका लागि मिङ्मार लामा र काले शेर्पा, काभ्रे–भक्तपुरका लागि रामेश्वर ढकाल र सरस्वती वैद्य, काठमाडौँका लागि सूर्यमान तामाङ, नुवाकोटका लागि जित बहादुर लामा, मकवानपुरका लागि अस्मिता लामा, दिपक सिङ्तान, धादिङका लागि दोर्जे गुरुङ, ललितपुरका लागि सानुबाबु लामा, सिन्धुली, चितव, गोरखा र रसुवाका लागि सोम्बले तामाङ र दिपक दोर्जे लामा, दोलखाका लागि सोम्बले तामाङ, दिपक दोर्जे लामा र मिङमार लामालाई जिम्बेवारी तोकिएको छ ।

उक्त त्रुटिपूर्ण निर्णय सच्चाउन महासंघ बैठकले जोडदार माग गरेको छ । बौद्ध धर्मावलम्बिहरुको आस्था र भरोसाको केन्द्र गुम्बा, विहारहरुलाई पुनःनिर्माणमा नेपाल सरकारले देखाएको गैरजिम्मेवारी र विभेदकारी निर्णय सच्चाउँदैं ६ बुँदे सम्झौता अनुसार कार्य गर्न आग्रह गर्दै प्राधिकरणका प्रमुख अधिकृतलाई ज्ञापन पत्र बुझाउने निर्णय समेत गरेको महासंघका सचिव दिपक दोर्जे लामाद्वारा जारी गरिएको विज्ञप्तिमा जनाईएको छ ।

यो पनि हेर्नुहोस्

युट्युब च्यानल र जिमेल आईडी कसरी बनाउने ?

रोग लागेपछि बिरामी श्रीमती छोडेर श्रीमान बेपत्ता

घरमै बसरे अनलाईनबाट कसरी पैसा कमाउने ?

छाती पिटेर श्रीमती रोइरहँदा कफिनको लास किन बोलेन ?

आँचलले पलको पोल खोलिन्

पल र आँचलको प्रेमयुद्ध

अशोक दर्जीको खतरा कमेडी भिडियो

स्वस्तिमा र सेड्रिनामा को राम्री ?

दुबईमा अशोक दर्जीलाई देखेपछि दर्शकहरु खुशीले भुतुक्कै

वडा अध्यक्षको नमूना फुलबारी

अशोक दर्जीको खतरा फ्यान (भिडियो सहित)

हेटौँडेली युवाहरुको नयाँ सर्ट मूभि ‘वास्तब’ रिलिज (हेर्नुहोस् भिडियो)


यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published.


*